Remembrance run for Harriers

The Worksop Harriers in Belgium
The Worksop Harriers in Belgium
0
Have your say

THE Worksop Harriers marked Armistice Day with a trip to Ploegsteert in Belgium, for the Remembrance Half Marathon, on a course around the First World War battle fields.

Seventeen Harriers took part, in the field of over 4,000 runners.

Several of the Worksop athletes recorded personal best times, with the ladies performing particularly well, achieving some excellent times and positions in their categories.

Results: Sally Ormrod: (11th lady, 1:27.21 PB), Amy Ogden: (12th lady, 1:30.50), Craig Cooper: (1:36.45), John Bradshaw: (1:37.57, PB), Mark Eyre: (1:41.06), Peter Fendley: (1:41.37), Adele Bryan (23rd lady, 1:41.43, PB), Phil Harrop: (1:42.25), Malcolm Briggs: (1:43.23), Graeme Murray: (1:44.15), Steve Rewston: (1:45.11), Mike Moran: (1:45.12), Caroline McGinley: (30th veteran lady, 1:45.40), Sean Dexter: (1:48.34), Paddy Lavin: (1:51.30), Julie Bonser: (1:51.33), Nigel Dawber: (1:55.00).

H H H

FOLLOWING the third meeting in the Mini League Sportshall competition, the Worksop Harriers are still lying in second place.

RESULTS

Under 11 girls – Katie Phelan: speed bounce (2nd, 50), 1 lap (15.6); Lauren Emmens: chest push (5th, 5m), 1 lap (16.5), standing long jump (1.14m); Erin Lonsdale: standing long jump (6th, 1.6m), 1 lap (15.0); Charlotte Mills: 1 lap (7th, 15.3); Tia Fletcher: 1 lap (14.4), speed bounce (42); Freya Dolby: 1 lap (15.4), standing long jump (1.58m), chest push (4.75m); Laura Betts: 1 lap (15.6), standing long jump (1.21m); Obstacle relay: Charlotte, Erin, Katy (5th, 1:45.2); 6 lap paarlauf: Charlotte & Erin (5th, 1:35.5), Tia & Katy (1:35.7); Under 11 boys – Callum Ward: speed bounce (2nd, 51), 1 lap (15.0), standing long jump (1.68m); Laith Gladwin: standing long jump: (3rd, 1.74m), 1 lap (5th, 14.4); Oliver Oakes: chest push (5th, 4.75m), 1lap (14.8); 6 lap paarlauf: Laith & Oliver (2nd, 1:29.2); Under 13 girls – Sophie Mills: 2 laps (1st, 26.2), standing long jump (1st, 2.12m), 6 laps (2nd, 1:33.5); Emily Race: speed bounce (2nd, 72), shot (2nd, 6.7m), 2 laps (27.2); Charlotte Oakes: 2 laps (27.7), 6 laps (1:36.7); Lucy Harrop: 2 laps (28.7), 6 laps (1:36.0), standing long jump (1.8m); Obstacle relay: Emily, Charlotte, Lucy & Sophie (1st, 129.7); Under 13 boys – James Carratt: shot (1st, 6.85m), 2 laps (35.5); Aidan Needham: 6 laps (3rd, 1:34.0), 2 laps (29.2), standing long jump (1.69m); Nathan Garrett: standing long jump (4th, 2.06m), 2 laps (5th, 27.5); James Bedford: speed bounce (5th, 65), 2 laps (31.0), shot (4.87m); David Little: 2 laps (30.8), 6 laps (1:42.20; Jo Dixon: 2 laps (32.7), standing long jump (1.6m); Adam Buckley: 2 laps (33.8), shot (4.24m), standing long jump (1:04); James Nadin: speed bounce (59), 6 laps (1:42.1); Obstacle relay: Aidan, David, James N & Nathan (4th, 1:41.2), Jo, James C, Adam & James B (1:51.5); Under 15 girls – Georgina Page: shot (1st, 8.62m), standing long jump (1.72); Stephanie Oakes: speed bounce (2nd, 75), 2 laps (27.8), 4 laps (60.5); Chloe Hallewell: 4 laps (3rd, 57.6), 2 laps (4th, 27.0), standing long jump (1.82m); Lauren Ward: standing long jump (5th, 1.88m), 2 laps (28.1); Bethan Dennis: 2 laps (27.8), 4 laps (57.9), shot (5.92m); 4 x 2 lap relay: Bethan, Steph, Lauren & Chloe (3rd, 1:48.9); Under 15 boys – Ryan Page: 4 laps (2nd, 52.7), 2 laps (3rd, 24.8), standing long jump (3rd. 2.16m); Thomas Carratt: speed bounce (3rd, 67), shot (5th, 6.6m), 2 laps (25.9); Daniel Little: 2 laps (29.0), 4 laps (61.6), standing long jump (1.84m); Daniel Beckett: 2 laps (30.0), 4 laps (63.2), standing long jump (1.62m); 4 x 2 lap relay: Tom, Dan L, Ryan & Dan B (4th, 1:49.7).

The next meeting in the league is at the Grove Leisure Centre, Newark on Sunday 9th December.

The junior Worksop Harriers also gained valuable experience racing against top quality competition at the National Cross-Country Relay Championships which were held at Berry Hill, Mansfield.

Young athletes raced three legs of 2km and pulled out all the stops.

RESULTS

Under 13 girls – 67th, 28:09; Lucy Harrop: (8:31), Charlotte Oakes: (9:58) & Emma Greaves: (9:38); Under 13 boys – 60th, 25:38; Aidan Needham: (8:30), Josh Charters: (8:20) & Nathan Langley: (8:47); Under 15 girls – 81st, 27:38; Stephanie Oakes: (8:46), Lauren Ward: (9:20) & Bethan Dennis: (9:31); Under 15 boys – 69th, 23:52; James Lonsdale: (7:16), George Earle (7:48) & Tom Carratt (8:48).