*

Emily Race
Emily Race

The Worksop Harriers strengthened their position in the Lincs Track and Field League, after the second meeting at Yarborough.

The ladies team once again finished top of their section, with the men second, boys third and girls eighth in their respective categories.

Team manager, Peter Fendley said: “Congratulations to everyone who took part and did such a great job in promoting Worksop Harriers as afamily club”.

“It was really uplifting to see mums and dads competing in the same league match as their children.”

“We still have three matches to go, so none of our teams can be complacent but there is a real possibility of at least one Lincs League title this year.”

The ladies team proved their win in the first match was no fluke, with an even more emphatic victory.

The men finished in second, and moved up from third to second in the League standings, while the boys lie third overall and the girls seventh.

“It shows that we are starting to form a senior track and field team to give our current juniors something to aim for.”

Results

Under 11 girls: Abbie Dickinson 80m (6th, 18.0), ball throw (3rd, 10.63m).

Under 11 boys: Jake Charters ball throw (2nd, 24.02m), 600m (6th, 2:19.6).

Under 13 girls: Emily Race 100m (1st, 14.2), 70m hurdles (1st, 12.9), high jump (1st, 1.35m).

Under 13: James Carratt hammer (1st, 21.82m), shot (1st, 7.02m); Regan Langley: shot (2nd, 6.06m), high jump (=3rd, 1.1m).

Under 15 boys: Nathan Langley triple jump (1st, 9.85m), 200m (1st, 28.0); Josh Charters 800m (1st, 2:29.2), 300m (4th, 4.49.9), discus (6th, 12.69m).

Under 17 girls: Georgina Page discus (1st, 23.91m), hammer (1st, 22.09m); Lea Dickinson: discus (4th, 15.62m), hammer (3rd, 12.56m).

Under 17 boys: Tom Carratt 1500m steeplechase (1st, 6:08.9), long jump (2nd, 4.73m), high jump (2nd, 1.45m); Ben Twible: long jump (3rd, 4.48m), 400m (4th, 56.1), 200m (6th, 25.6); Ryan Page: shot (2nd, 8.51m), high jump (3rd, 1.3m), 400m (5th, 59.6).

Senior women: Amy Fendley: 400m (1st, 72.9), long jump (1st, 4.77m), triple jump (1st, 9.16m), 200m (2nd, 30.3), javelin (2nd, 24.51m).

Senior men: Tim Doughty 800m (1st, 2:22.7), 3000m (1st, 9:59.9), 1500m (2nd, 448.5).

Veteran ladies: Teresa McPake 1500m (1st, 5:53.1), 3000m (1st, 12:35.5); Carol Lonsdale 100m (3rd, 16.2), 200m (3rd, 33.5); Kerry Dickinson 400m (2nd, 1:09.2), 1500m (2nd, 8:05.8), 100m (4th, 19.2), 200m (4th, 41.5), shot (6th, 5.22); Caroline McGinley 3000m (2nd, 13.20.0); Ladies 4 x 100m relayCarol, Amy, Caroline & Teresa (1st, 65.4).

Veteran men: John Harrison 200m (3rd, 33.6), 400m (3rd, 73.2), 800m (1st, 2:36.5), 1500m (2nd, 5:34.4); Richard Hind: 800m (2nd, 2:39.1), 3000m (2nd, 11.40.8), 100m (6th, 17.2); Philip Carratt: triple jump (2nd, 7.12m), 100m (4th, 15.2), discus (7th, 13.06m), shot (7th, 7.59m); Steve Rewston 200m (2nd, 33.4), 400m (4th, 76.7), 1500m (3rd, 6:09.1); James Charters hammer (3rd, 19.08m), shot (5th, 7.44m), discus (6th, 18.48m); Veteran mens 4 x 100m relay Philip, Richard, Steve & John (1st, 63.8).